Shalini kiri

4. KUU

1 lihtne toitumisnipp, millest sai alguse minu hea enesetunne

Mul on olnud alates väiksest tüdrukust tohutult keeruline seedimine. Väiksena arvasime emmega, et see tuleb minu india geenidest, tegelikult muidugi polnud meil aimugi, miks see nii on. 


Mäletan juba 4-aastasest alates, kuidas minu kõhukene ja selle valutamine oli minu ja mu emme omavaheline teema. Me rääkisime sellest pidevalt ja seda kuni viimase kevadeni, mil ta siin maises elus oli. 

Nii mõnigi tark inimene räägib, et enne, kui me sünnime siia ellu, siis hingetasandil me teeme endaga kokkuleppe, kui kauaks me siia jääme ning kuidas ja millisel hetkel me ka lahkume. 

Nüüd olen mõelnud, et ehk ongi tõesti nii – meie mõistus küll ei tea seda, kuid hingetasandil oleme me kõik endale elutee ette valinud. 

Minu emme ootas justkui ära Sveni tuleku mu ellu, kes parandas minu seedimise ja kõhu valutamise teemad. Ta teadis, et Sveni peale saab ta olla kindel ja siis võib ta rahumeeli minna kuhugi pehmesse, luksuslikku ja ilusasse kohta. Ja tagantjärele on väga südantliigutav mõelda, et Sven hoolitses lõpus ka mu emme eest – emme viimastel nädalatel istusid nad kahekesi tema voodil ja jõid rohelist smuutit… 

Mu kõht on valutanud läbi aastate füüsiliste vaevuste tagajärjel, kuid täna mõistan, et pooled minu kõhuvalud on olnud kindlasti ka psühholoogilised.

Minu organism ei seedi hästi gluteeni sisaldavaid tooteid, piimavalku, pärmi jpm. Küll mu seedimine mulksus, punnitas ja kõht oli pidevalt raske. Minu vaim oli sellest väga mõjutatud – mul tekkis automaatne stress, kui pidin reisima kuhugi ja mind oli viidud minu turvalisest keskkonnast eemale.

Minu meeleolu kõikus meeletult – esiteks valest toidust, mida ma tarbisin ja teiseks raskest füüsilisest tundest. Ma olin väga-väga sageli haige – polnud üldse harv nähtus, et olin 1 kuu raames mitu korda haige. Võtsin külge ka tõsisemad viirused ja gripid. Kuid kõige enam oli ebamäärast halba enesetunnet – peavalud siin-seal, väike palavik, väsimus, motivatsioonipuudus, meeleolumuutused…

Minu toitumine mõjutas otseselt minu enesehinnangut – pidevalt punnitava kõhu ja raske enesetundega ei tunne me ennast kaunilt, kindlalt ja seksuaalsena. Sinu toitumine mõjutab otseselt ja kaudselt sinu libiidot (see oli mul sel ajal äärmiselt madal – mul polnud peaaegu kunagi meeleolu seksimiseks, sest kui su kõht valutab või on ebamugav, siis erootika on viimane teema, millele me tahame mõelda). 



Ma ei tundnud ennast ka ilusana, kuigi olin sale ja muud jutud – teadsin, et kui lähen õhtul peole, siis ma ei söö enne mitte midagi, kui just ei taha terve pidu veeta kõhtu valutades (mis omakorda oli jällegi väga ebatervislik – tühja kõhuga terve õhtu olla ja juua veel niimoodi paar klaasi veini). 



Minu toonane toidulaud tekitas mulle meeletult meeleolukõikumisi ja väsimust – üldiselt peale suuremat söömaaega tahtsin ma ainult diivanile kerra pugeda. Ma ei adunud, et õige söök annab energiat, mitte ei võta seda ära. Mul võis olla üks hetk väga suurepärane tuju ja teine hetk tohutu masendus. 



Ma sõin pidevalt sama toitu, palju magusat (olin täielikus suhkrusõltuvuses), töödeldud toitu jne. Ma andsin üks hetk üle 15 treeningu nädalas ja peale iga trenni tundsin ennast natukene nagu pohmellis olevat. Ma ei teadnud, et mul on vaja vastavalt oma füüsilisele aktiivsusele ka toitaineid. Ning see ei tähenda rohkem pastat ja shokolaadi.

Kui meie enda sees on halb tunne, siis isegi, kui teised seda väljast ei näe, siis meie ise tunneme. Nii teravalt ja intensiivselt. Sinu enesetunne on alati kõige olulisem ja sinu enesetunne peegeldub ka sinu füüsilises välimuses.

Minu toitumise teekond ja selle raskused ning rõõmud on ainult üks paljudest võimalikest lugudest. Meil kõigil on oma teekond – kes soovib pidevalt natukene kaalust alla võtta, kes soovib hoopis mõned lisakilod saada, kellel on pidevad süümepiinad iga ampsu pärast, kes vaevleb söömishäirete all, kes teeb kõikvõimalikke dieete, kes lihtsalt pole rahul oma toitumisega, kuid pole osanud infotulvast leida enda jaoks vastuseid. Ning lõpuks on need, kes on rahul oma toitumisega, kuid uued teadmised või teadmiste kordamine ei jookse kunagi mööda külgi maha.

Väiksena sõin ma pidevalt saiakesi ja jõin piima, sõin kohukesi ja juustu. Sel hetkel mu emme ei teadnud, et minu sooltele pole see hea. 

Aga täna ma tean rohkem ja saan sellest järeldades teha palju paremaid valikuid.



Tänaseks on minust saanud palju tervem tüdruk, stabiilse meeleoluga, minu suhkrusõltuvus on kadunud ja libiido on laes. Paljuski on selles tänu smuutidele ja meie toidulaua mitmekülgsusele ehk tänu Svenile. Smuutide joomisest sai alguse minu jaoks väga positiivne lumepalliefekt – lisades midagi väga head oma toidulauale kadusid märkamatult isud ebatervisliku järele. Ja seda mitte üleöö – kõik toimus tibusammudega – ma ei joonud esimene aasta mitte ühtegi rohelist smuutit. Täna on minust saanud tüdruk, kes pooltel kordadel nädalast teeb endale õhtusöögiks maitsva rohelise smuuti.

Tänaseks tean, et meie seedimine on nagu meie teine aju. Kui see on korrast ära, siis on kohe sihiku all ka meie immuunsüsteem ja me võtame nii kergemaid kui raskemaid haiguseid kiiremini külge.

Tänaseks tean, et kui me toitume pidevalt valesti, siis see mõjutab nii füüsiliselt kui emotsionaalselt meie libiidot. Oleme Sveniga naernud, et kui soovid oma suhtele kriipsu peale tõmmata, siis söö iga õhtu hästi palju ja vaata telekat. Peagi on teie voodielul lõpp. Igas paarisuhtes aga siiski võiks olla (nii vähe kui palju me ise soovime) seksuaalne lähedus.

Tänaseks tean, et meie enda mina-pilt sõltub meie sisetundest, mitte nii väga sellest, kuidas me teistele paistame. Kui me ikka ise ei tunne ennast kerge ja särava energiaga (vaatamata, mida meie kaalunumber ütleb) siis on ka meie enesekindlus, -väärtustamine ja -armastamine väga madalal tasemel.

“Naiselikult vormi” toitumise osale läheneme me samm sammuga. Usun siiralt, et palju efektiivsemalt toimib heade asjade lisamine meie harjumustesse kui pidev keelamine ja piiramine.

Kalorite lugemine ja traditsioonilised toitumise soovitused on aegunud. Meil on intuitiivsema ja holistilisema maailmapildi aeg. Äärmuslikud ja moedieedid ei toimi viljakas eas naiste peal pikaajaliselt – enamasti on nende dieetide uuringud tehtud meeste ja menopausis olevate naiste andmete põhjal. See on ka 1 põhjus, miks enamikel naistel ei püsi aastate pikkuselt ranged dieedid – see ei ole sinu süü, vaid toitumise soovituste, mis ei arvesta sellega, et me oleme naised ja ei ela ainult 24h rütmis.

Meie naiste tsükkel ja 4 erinevat faasi vajavad kõik vastavalt tsükli faasile toetust ja lähenemist seoses toitumisega. See on ainukene dieet naistele, mis hoiab sind terve ja saledana. Ning seda mitte ainult ühe peo ajaks ennast piirates ja piitsutades, vaid nautides söömise võlusid ja nii järjepidevalt läbi elu.

Toitumine on üldiselt osa meie elust, mis on meie harjumustesse juurdunud väga sügavamalt – alates meie esivanematest. Me oleme sageli väga jonnakad seoses oma toitumisega, ka siis, kui need harjumused on ilmselgelt meile ebatervislikud. Me laulame pikalt laulu, et meie ei suuda ilma ühe või teise toiduaineta mitte iialgi hakkama saada, me peame jooma kohvi kohe esimese asjana hommikul, me peame lõdvestuma veini ja netflixiga jne. Kõik oleneb meie perspektiivist ja meie mustritest. Kuidas me oleme harjunud endaga rääkima – milline on meie sisemine dialoog endaga.

Sageli tuleb toitumises alles siis kardinaalne muutus, kui me seisame silmitsi (väga tõsise) tervisemurega ja meil pole lihtsalt enam teist valikut. Alles siis saab järsku selgeks, kui lihtne on teha neid väikeseid muutuseid oma toidulaual võrreldes sellega, et olla terve elu haige.

Ka Sven (Sven Nuum – minu armastus ja Boost Yourselfi kaasasutaja) tegi enda toitumises ja seega ka elus tohutu muutuse peale autoimmuunhaiguse diagnoosi saamist. Ta oli vaid 26, kui talle öeldi, et tema kopsud ei toimi ja ainukene võimalus on üsna äärmuslik eluaegne hormoonravi, millel on rängad kõrvalmõjud.

Kuigi me ei kutsu kedagi üles talitama nii nagu tema (sest kõigi meie diagnoosid ja olukorrad võivad olla väga erinevad ja üks ravi toimib ühe inimese puhul, kuid teisel mitte), siis Sven otsustas ravist loobuda ja uskus, et ta saab oma haigusest võitu kardinaalse toitumise muutmisega. Aastate pikkusest katsetamisest, uurimisest ja lugemisest kasvas välja tänaseks tuhandeid inimesi aidanud supertoitude ettevõtte Boost Yourself. Ning Sven sai terveks.

Me otsime toidust tervist, energiat, heaolu, sotsiaalsust ja lohutust. See on täiesti inimlik ja rohkemgi veel kui loomulik. Ning seda kõike toit just peabki pakkuma.

Toit annab meile…


tugeva tervise ja energia elamiseks.

heaolutunde, mida toidule mõtlemine ja selle lõhnad meis tekitavad.

lõputul arvul armsaid perekondlikke, romantilisi ja sotsiaalseid õhtusööke, koos naeru, klaaside kokku löömise ja tõelise maitsemeelte rännakutega.

kauni füüsilise vormi ja loomuliku ilu tervete juuste, naha, küünte ja muu näol.

… teki alla pugemise päevadel lohutust ja tõelise lõõgastuse tunnet

Seda kõike aga ei pea me kogema oma tervise hinnaga. Seda kõike ei pea me kogema vaid sellel ajal, kui me sööme, vaid ka pärast söömist. Nii nagu me muudame oma ajukeemiat seoses treeningute ja teiste harjumustega, saame me teha ka tõelise muutuse seoses mõtlemisega oma toidule.

Toit saab sulle pakkuda tõelist naudingut ja lohutust selle tarbimise ajal ning pärast pakub see tõelist tugevust ja energiat su kehale. Kummutame arusaama, et toit on hea vaid selle tarbimise ajal ja hiljem teeb see ainult kahju meie organismile. 

Anna kõikideks muutusteks siin programmis aega. Me lähtume ka toitumise juures 80/20 reeglist – 80% jälgime, et teeksime enda jaoks meie võimuses olevaid parimaid valikuid, kuid 20% on elu: loomulikult on sul sotsiaalseid üritusi, sa reisid, sul on pikad päevad tööl jne. 

Võta rahulikult vastu uut infot. Korda, tule tagasi segaseks jäänud osade juurde ja katseta – just viimane on võtmekoht. Sina tead oma keha paremini kui mina sinu oma. Sina tead oma keha kõige paremini kõikidest inimestest. 

Me peame ise oma kehas kogema, mis meile sobib ja mis mitte. Söö nii palju, kui sa tunned, et on vajalik sulle. Ole uudishimulik ja eksperimenteeri – mis saaks olla veel ägedam, kui õppida tundma oma keha ja valemist, kuidas tunda ennast suurepäraselt. Sest see on võimalik.

Teadvusta, et muutused ei juhtu üleöö ja oma toidusedeli muutmine võtab kindlasti aega rohkem, kui me sooviksime. Aga meil pole kuhugi kiiret. Ära muretse üle. Kui sa tead rohkem, siis sa saadki teha paremini.

Anna endale aega.
Lase endal olla.
Naudi tervislikkust.
Naudi kõrvale kaldumist.
Andesta endale – ära piitsuta ennast.
Elu on nautimiseks.
Elu on elamiseks.